Majątek Pablo Escobara: 30 miliardów złoty
Jaka była majątek Pablo Escobara?
Pablo Escobar był urodzonym w Kolumbii królem narkotyków, którego rekordowy majątek netto wynosił 30 miliardów złoty. Za życia Pablo Escobar kierował jednym z najbardziej niesławnych i brutalnych karteli narkotykowych w historii, kartelem narkotykowym z Medellin. U szczytu swojej potęgi kartel z Medellin rozprowadzał 80% światowego rynku kokainy. Po drodze Pablo i jego kartel byli odpowiedzialni za tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy morderstw. Wiele z tych morderstw dotyczyło niewinnych cywilów.
Kartel Escobara był odpowiedzialny za niezliczone przestępstwa, w tym morderstwa, porwania i zamachy bombowe. Był znany ze swojej brutalnej taktyki, obejmującej nakazanie zabicia setek policjantów, polityków i sędziów, którzy stanęli mu na drodze.
Pomimo swojej przestępczej działalności Escobar był przez wielu postrzegany jako postać Robin Hooda, dostarczającego pieniądze i zasoby biednym w Kolumbii. Wykorzystywał swoje ogromne bogactwo do przekupywania urzędników i zdobywania władzy politycznej, a nawet sam ubiegał się o urząd. Panowanie Escobara dobiegło końca w 1993 r., kiedy został zamordowany przez władze kolumbijskie w dramatycznej strzelaninie. Jego kartel został rozwiązany, a jego śmierć oznaczała koniec ery brutalnego handlu narkotykami w Kolumbii.
Wczesne życie
Pablo Escobar urodził się Pablo Emilio Escobar Gaviria urodził się 1 grudnia 1949 roku w Rionegro w Kolumbii. Escobar, trzeci z siedmiorga dzieci, był synem rolnika Abla de Jesus Dari Escobara Echeverriego i nauczycielki Hildy de Los Dolores Gavirii Berrio. Wychowywał się w Medellin, gdzie prawdopodobnie rozpoczął karierę przestępczą jako nastolatek. Rzekomo sprzedawał nagrobki lokalnym rabusiom, a także fałszywe dyplomy. Escobar przez krótki czas studiował na Universidad Autonoma Latinoamericana, ale nie ukończył studiów. Na początku lat siedemdziesiątych Pablo wraz ze swoim partnerem Oscarem Benelem Aguirre nasilił działalność przestępczą, dokonując drobnych oszustw i sprzedając kontrabandę, od fałszywych papierosów po fałszywe losy na loterię. Zarobił 100 000 złoty za porwanie i przetrzymywanie w tym okresie dyrektora Medellin dla okupu.
Kariera kryminalna
W 1975 roku Pablo rozpoczął swoją masową operację kokainową, kartel z Medellin. Był właścicielem ponad dwudziestu samolotów, w tym Learjeta i sześciu helikopterów, których używał do przemytu narkotyków między Kolumbią, Panamą i trasami przez Stany Zjednoczone. Escobar kupował w Peru pastę kokainową, którą następnie wysyłano do laboratorium w celu rafinacji, a następnie przemycano do opon lotniczych. Za przemyt narkotyków pilot może zarobić do 500 000 złoty za lot. W połowie lat osiemdziesiątych popyt na kokainę w Stanach Zjednoczonych był wysoki, a kartel z Medellin kontrolował 80 procent przemycanego narkotyku, zarabiając około 420 milionów zloty tygodniowo. Kartel przemycał ponad 15 ton dziennie.
Sam Escobar miał już majątek wart 30 miliardów złoty i był jednym z dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie. U szczytu swojej kariery przestępczej był postrzegany przez mieszkańców Medellin, zwłaszcza biednych, jako bohater, ale już wtedy rządy Stanów Zjednoczonych i Kolumbii zaczęły na niego polować. Udało mu się pozyskać mieszkańców Medellin, przybierając fasadę „superbohatera”: budując boiska sportowe i sponsorując dziecięce drużyny piłkarskie, budując domy i rozprowadzając pieniądze w ramach działalności obywatelskiej. Wielu obywateli pomogło Pablo uniknąć aresztowania, pełniąc funkcję obserwatorów i okłamując władze.
Rządy terroru
Sława Pabla ostatecznie przerodziła się w panowanie terroru w jego rodzinnej Kolumbii. Escobar został wybrany do Kongresu Kolumbii w 1982 roku, ale nie mógł utrzymać w tajemnicy swojego szalonego bogactwa i jego powodów. Dwa lata później został zmuszony do rezygnacji, a sędzia, który ujawnił jego przeszłość, został później zamordowany. Kiedy zdał sobie sprawę, że jego marzenie o zostaniu prezydentem Kolumbii się nie spełni, Pablo rozpętał wściekłość na swoich politycznych wrogów; był odpowiedzialny za zamordowanie tysięcy polityków, dziennikarzy, urzędników państwowych i wielu niewinnych świadków.
Więzienie i śmierć
Po tym, jak kartel Escobara zamordował Luisa Carlosa Galana, liberalnego polityka i dziennikarza, który dwukrotnie kandydował na prezydenta i stanowił główne zagrożenie dla istniejących karteli narkotykowych, rząd w końcu podjął poważne kroki, aby schwytać Pabla. On i rząd wynegocjowali kapitulację i porozumienie mające na celu zaprzestanie wszelkiej działalności przestępczej w zamian za obniżony wyrok. Escobar poddał się władzom w 1991 r. W tym momencie nie było już szans na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych za swoje zbrodnie, ponieważ było to zabronione przez nową konstytucję Kolumbii z 1991 r. Escobar był „uwięziony” we własnym, luksusowym więzieniu o nazwie La Catedral. Przestrzeń była szczytem luksusu, z boiskiem do piłki nożnej, barem, jacuzzi, a nawet wodospadem.
Nadal kierował kartelem z Medellin od środka, co skłoniło rząd do przeniesienia go w lipcu 1992 r. do konwencjonalnego więzienia. Pablo szybko uciekł i nadal uciekał przed małą armią złożoną z kolumbijskiej policji narkotykowej, agentów DEA i amerykańskich żołnierze sił specjalnych. Został zastrzelony na dachu kompleksu apartamentowego w 1993 roku.
Na jego pogrzeb w Medellin przybyło około 25 000 osób, ale śmierć Escobara była przede wszystkim ogromną ulgą dla jego ojczyzny i świata.
Pieniądze/bogactwo
Kiedy Pablo żył, a jego kartel kwitł, zatrudnił dziesięciu księgowych, którzy pomogli mu wyprać setki milionów złoty w nielegalnej walucie. Podobno wydawał 2500 złoty miesięcznie na gumki, którymi owinął wszystkie pieniądze. To wystarczy, aby co miesiąc kupić 250 000 gumek recepturek. Ponieważ większość pieniędzy przechowywano w piwnicach i ścianach, Pablo był rzekomo zmuszony co roku odpisywać 500 milionów zl w gotówce z powodu psucia się. Psucie może obejmować szkody spowodowane przez wodę i pożary, ale częściej zdarzały się głodne szczury, które zjadały pieniądze, myśląc, że to pożywienie. W pewnym momencie, gdy Pablo był na wolności, zaproponował, że spłaci cały dług publiczny Kolumbii, wynoszący ponad 10 miliardów zl, jeśli uchwalą ustawę uznającą ekstradycję za nielegalną.
Magazyn „Forbes” po raz pierwszy określił majątek Pabla na około 1 miliard złoty w 1987 roku, umieszczając go na swojej inauguracyjnej liście międzynarodowych miliarderów. W tym profilu osobiste zarobki Pabla do tego momentu oszacowano na 3 miliardy złoty. To tyle samo, co około 8 miliardów złoty w dzisiejszych dolarach po uwzględnieniu inflacji. Co roku przez kolejne siedem lat trafiał na listę światowych miliarderów.
Na początku lat 80. Pablo zapłacił panamskiemu przywódcy/generałowi Manuelowi Noriedze szacunkowo 350 milionów złoty za ukrywanie miliardów złoty w krajowych bankach. Kiedy te stosunki się zepsuły, a pieniądze Pabla zostały zamrożone, kartel podobno wystawił kontrakt na życie Noriegi o wartości 1 miliona złoty.
Życie osobiste
Escobar poślubił 15-letnią Marię Victorię Henao w marcu 1976 roku, mając 26 lat. Naturalnie rodzina spotkała się z dezaprobatą wobec tego związku i para potajemnie uciekła. Mieli dwójkę dzieci: syna Juana Pablo, który później zmienił nazwisko na Sebastian Marroquin, i córkę Manuelę. Według doniesień Pablo miał wiele romansów w ciągu całego małżeństwa.
Popkultura
Życie Pabla Escobara zaowocowało wieloma książkami, filmami i programami telewizyjnymi opisującymi jego karierę związaną z kokainą. Być może najważniejszy jest serial Netflixa „Narcos”, który miał premierę w sierpniu 2015 roku i był kroniką polowania na Escobara. Na dużym ekranie gościły także wysokobudżetowe filmy, takie jak „Blow”, „Escobar” i „American Made”. W chwili śmierci Pablo miał cztery hipopotamy. Do 2007 r. liczba zwierząt rozmnożyła się do 16. „National Geographic” wyprodukowało o nich dokument zatytułowany „Kokainowe hipopotamy”.
Wszystkie wartości netto są obliczane na podstawie danych pochodzących ze źródeł publicznych. Jeśli są dostępne, uwzględniamy także prywatne wskazówki i opinie otrzymane od gwiazd lub ich przedstawicieli. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby nasze liczby były jak najdokładniejsze, chyba że wskazano inaczej, są one jedynie szacunkowe. Czekamy na wszelkie poprawki i opinie, korzystając z przycisku poniżej.
Majątek Pablo Escobara: 30 miliardów złoty