Jordana Belforta Majątek: -100 milionów dolarów (-400 milionów złoty)
Jordana Belforta Majątek
Jordan Belfort to amerykański były makler giełdowy, skazany przestępca i autor, którego majątek netto wynosi minus 100 milionów dolarów (-400 milionów złoty).
W latach 1989–1996 Jordan zarządzał firmą finansową Stratton Oakmont. Stratton Oakmont zorganizował schematy pump-and-dump, które wyłudziły setki milionów dolarów od niewinnych ofiar. W 1999 r. współzałożyciele firmy, Belfort i Danny Porush, zostali oskarżeni o oszustwa papierów wartościowych i pranie pieniędzy. Obaj przyznali się do winy. Ich wyroki zostały złagodzone w zamian za współpracę z prokuratorami.
Jak wiecie, życie Jordana zostało bardzo luźno przedstawione w filmie „Wilk z Wall Street” z 2013 roku, w którym główną rolę zagrał Leonarda DiCaprio i był reżyserowany przez Martin Scorsese. Można by argumentować, że twórcy filmu dopuścili się nieuczciwej praktyki, pomagając umocnić i wysławiać Jordana Belforta. Co najmniej, twórcy filmu nie przedstawili odpowiednio zniszczeń, jakie działania Jordana wyrządziły rzeczywistym ofiarom jego oszustwa. Wiele z jego ofiar to skromni ludzie, którzy nie mogli sobie pozwolić na utratę pieniędzy, które stracili.
I jakby tego wszystkiego było mało, z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu Belfort dostał epizod pod koniec filmu, co jeszcze bardziej zwiększyło jego sławę i pozwoliło mu rozpocząć karierę jako mówcy motywacyjnego. Film „Boiler Room” z 2000 roku, który również luźno opierał się na Belforcie i Stratton Oakmont, znacznie lepiej pokazuje wpływ na ofiary oszustw finansowych typu pump-and-dump.
Restytucja
Podczas oszukańczych rządów terroru finansowego Jordan ukradł około 200 milionów dolarów 1513 ofiarom. W 2003 roku nakazano mu zwrócić 110 milionów dolarów w ramach zadośćuczynienia. Skazano go także na cztery lata więzienia, co stanowi skróconą karę po tym, jak pracował jako informator FBI i nosił telegram obciążający kilku jednorazowych partnerów i współpracowników. Odsiedział 22 miesiące i został zwolniony w kwietniu 2008 roku.
Zgodnie z pierwotnymi warunkami restytucji miał on wypłacić 1513 ofiarom 50% swoich dochodów brutto. W latach 2007–2009 zapłacił 700 000 dolarów tytułem odszkodowania. W 2010 roku zapłacił zero dolarów.
W 2011 roku Jordan sprzedał prawa filmowe do swoich dwóch wspomnień Red Granite Pictures za 1,045 miliona dolarów. Zapłacono mu z góry 940 500 dolarów, a w 2012 roku miał zarobić 250 000 dolarów. Prawdopodobnie, zgodnie z warunkami restytucji, powinien był zapłacić swoim ofiarom około 500 000 dolarów w 2011 roku. W rzeczywistości zapłacił tylko 21 000 dolarów w tym roku. W 2012 roku rząd USA namówił Red Granite, aby zapłaciło mu bezpośrednio 125 000 dolarów (połowa jego 250 000 dolarów). Całkowita kwota płatności w 2012 roku wyniosła 158 000 dolarów.
W 2013 r. rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się zmienić plan restytucji z 50% wszystkich zarobków brutto na minimum 10 000 dolarów miesięcznie do końca życia.
Do tej pory Jordan spłacił jedynie około 13-14 milionów dolarów w ramach odszkodowania, z czego zdecydowana większość (11 milionów dolarów) pochodziła ze sprzedaży majątku, który został zrzeczony w trakcie wymierzania kary. Dlatego też nadal jest winien swoim ofiarom około 100 milionów dolarów.
W 2018 r. prokuratorzy powrócili Jordana do sądu w związku z około 9 milionami dolarów, które zarobił w latach 2013–2015 z tytułu honorariów za wystąpienia. Rzekomo nie zapłacił on żadnej z tych pieniędzy na pokrycie kosztów restytucji.
Wymyślił pseudonim „Wilk z Wall Street”.
Film 203 jest luźno oparty na pamiętniku Jordana z 2007 roku, który również nosił tytuł „Wilk z Wall Street”. Biorąc pod uwagę tytuły książek i filmów oraz fakt, że Jordan jest stale nazywany tym pseudonimem w wywiadach i artykułach, można by przypuszczać, że w czasie swojej kariery w finansach Jordan był powszechnie nazywany „wilkiem z Wall Street”. To skrajnie FAŁSZ. Jordan Belfort w czasach swoich finansowych intryg nigdy nie był nazywany „wilkiem z Wall Street”.
Skąd wziął się ten pseudonim? Właściwie Jordania nadał sobie ten przydomek, pisząc wspomnienia z więzienia. Twierdzono, że w roli głównej występują współwięźniowie Jordana, Cheech i Chong Tommy Chong to właśnie on zachęcił go do napisania wspomnień.
W filmie, który powstał za pieniądze skradzione przez zbiega Jho Niski od rządu Malezji, przydomek „wilk z Wall Street” jest przedstawiany tak, jakby pisarz Forbesa nadał go w artykule na okładce magazynu z 1991 r. To nieprawda. Prawdziwy artykuł Forbesa nosił tytuł „Steki, buliony – jaka jest różnica?„ – nawiązanie do faktu, że zanim został maklerem giełdowym, Belfort sprzedawał steki i owoce morza od drzwi do drzwi na Long Island. Później artykuł opisał Jordana jako „wykrzywiony Robin Hood, który zabiera bogatym, a daje sobie i swojej wesołej kompanii maklerów.„W artykule opisano także jego model biznesowy jako:wciskanie ryzykownych akcji łatwowiernym inwestorom.„W żadnym miejscu nie jest nazywany „wilkiem”.
Wczesne życie
Jordan Ross Belfort urodził się 9 lipca 1962 roku w Bronksie w stanie Nowy Jork. Wychowywał się w Bayside w stanie Queens w rodzinie żydowskiej. Belfort i jego bliski przyjaciel zarobili 20 000 dolarów, sprzedając włoski lód z lodówek ludziom na plaży w okresie letnim, pomiędzy szkołą średnią a studiami. Belfort jest absolwentem Uniwersytetu Amerykańskiego, uzyskując dyplom z biologii. Rozpoczął naukę w szkole dentystycznej na Uniwersytecie Maryland. Wyszedł po pierwszym dniu zajęć, kiedy pracownik wydziału stwierdził, że bycie dentystą nie jest sposobem na wzbogacenie się.
Kariera
Belfort sprzedawał mięso i owoce morza od drzwi do drzwi na Long Island w Nowym Jorku. Jego biznes mięsny rozrósł się z pierwotnej jednoosobowej działalności do firmy zatrudniającej kilka osób i sprzedającej 5000 funtów wołowiny i ryb co tydzień. Kiedy miał 25 lat, ogłosił upadłość i znalazł pracę jako stażysta maklerski w LF Rothschild. Podobno pierwszy szef Belforta powiedział mu, że kluczem do sukcesu jest masturbacja, kokaina i prostytutki. Został zwolniony z tej firmy po krachu na giełdzie w Czarny Poniedziałek w 1987 roku.
Pomimo tego niepowodzenia Belfort był uzależniony od pomysłu zarabiania pieniędzy, jakie zarabiali starsi maklerzy giełdowi. Pod koniec lat 80. Belfort pracował dla kilku firm finansowych, chłonąc całą wiedzę, jaką mógł. Dopracował swoją ofertę sprzedaży i w 1989 roku postanowił założyć własną firmę.
Belfort założył Stratton Oakmont na początku lat 90. Firma sprzedaje akcje groszowe w kotłowni. Belfort wykorzystał schemat „pompuj i zrzucaj”, aby oszukać swoich inwestorów. W szczytowym okresie sukcesu Stratton Oakmont Belfort zatrudniał ponad 1000 maklerów giełdowych i zarządzał ponad 1 miliardem dolarów. Jednak Krajowe Stowarzyszenie Dealerów Papierów Wartościowych przyjrzało się Belfort i Stratton Oakmont. Stowarzyszenie uważnie przyglądało się transakcjom firmy. Następnie, w grudniu 1996 r., Krajowe Stowarzyszenie Dealerów Papierów Wartościowych wyrzuciło Stratton Oakmont ze swojego grona członków, a firma zbankrutowała.
Belfort podobno prał pieniądze w szwajcarskich bankach. Jego teściowa i ciotka jego żony pomagały przemycać pieniądze do Szwajcarii. Podczas prowadzenia Stratton Oakmont rzekomo urządzał imprezy, które obejmowały konkursy rzucania karłami.
Kariera w mówieniu motywacyjnym
Po wyjściu z więzienia Belfort odkrył siebie na nowo jako mówca motywacyjny. Założył firmę o nazwie Global Motivation, Inc. Spędzał około trzech tygodni w miesiącu w trasie, wygłaszając przemówienia na temat znaczenia etyki w biznesie i uczenia się na błędach. Na przykład w latach 90. uważał, że ma prawo łamać zasady ustalone przez organy nadzoru finansowego, ponieważ robiło to wiele innych osób. Rezerwacja wystąpienia z Belfortem będzie kosztować od 30 000 do 75 000 dolarów. Rezerwacja seminarium sprzedażowego z nim kosztuje 80 000 dolarów i więcej. Nie otrzymał najlepszych recenzji za swoje przemówienia, a komentatorzy negatywnie reagowali na jego historie o łamaniu przepisów finansowych, jak to robił w latach 90.
Jordana Belforta Majątek: -100 milionów dolarów (-400 milionów złoty)
Kariera pisarska
Belfort napisał wspomnienia „Wilk z Wall Street” i „W pogoni za wilkiem z Wall Street”, które zostały opublikowane w około 40 krajach i przetłumaczone na 18 języków. „Wilk z Wall Street” doczekał się ekranizacji z Leonardo DiCaprio w roli głównej, Wzgórze Jonasza I Margot Robbie. Martin Scorsese wyreżyserował film. Napisał również „Way of the Wolf: Become a Master Closer with Straight Line Selling”, wydany w 2017 r.
Życie osobiste
Podczas lat spędzonych w Stratton Belfort prowadził wystawny tryb życia i często urządzał imprezy. Zażywał także narkotyki rekreacyjne, zwłaszcza metakwalon lub quaaludy. Jego były szef ochrony, Bo Diet ludzielił wywiadu, w którym stwierdził, że nigdy nie widział Belforta trzeźwego, gdy dla niego pracował, i ujawnił, że Belfort miał poważne powiązania z mafią.
Belfort i jego pierwsza żona, Denise Lombardo, rozwiedli się, gdy zarządzał Stratton Oakmont. Byli małżeństwem w latach 1985-1991. W 1991 roku poślubił brytyjską modelkę Nadine Caridi. Poznali się na imprezie. Mieli razem dwójkę dzieci — Chandlera i Cartera. Rozstali się, gdy oskarżyła go o przemoc domową (prawdopodobnie spowodowaną narkotykami) i rozwiedli się w 2005 roku. W 2008 roku Belfort poślubił Anne Koppe. Rozwiedli się w 2020 roku. W 2021 roku Jordan zaczął spotykać się z Cristiną Invernizzi.
Tommy Chong był jego współwięźniem w więzieniu i to on zachęcił Belforta do napisania „Wilka z Wall Street”.
Belfort kupił luksusowy jacht Nadine, który został zbudowany w 1961 roku dla słynnego projektanta Coco Chanel. Zmienił nazwę jachtu na cześć swojej drugiej żony. Statek zatonął u wybrzeży Sardynii w czerwcu 1996 roku. Wszystkie osoby znajdujące się na jachcie zostały uratowane przez siły specjalne włoskiej marynarki wojennej. Później Belfort przyznał, że wbrew radom kapitana statku nalegał, aby pływać jachtem przy silnym wietrze.
Nieruchomość
W 2001 roku rząd federalny przejął posiadłość Belforta na Long Island w stanie Nowy Jork, a następnie sprzedał ją, aby spłacić część ofiar oszustwa Belforta. Od tego czasu dom był kilkukrotnie sprzedawany. Na rynek trafił w 2017 roku za 3,4 miliona dolarów. W sierpniu 2018 roku cenę obniżono do 2,89 mln dolarów.
Jordana Belforta Majątek: -100 milionów dolarów (-400 milionów złoty)
Czytaj więcej: Mick Jagger Majątek i Wartość Netto, Dana White Majątek i Wartość Netto