Don King Majątek i Wartość Netto

Don King Majątek: 150 milionów dolarów (600 milionów złoty)

Don King Majątek

Don King jest amerykańskim biznesmenem, którego majątek netto wynosi 150 milionów dolarów (600 milionów złoty). Don King jest powszechnie uważany za jednego z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych promotorów boksu wszech czasów. Regularnie pojawiał się na pierwszych stronach gazet ze względu na swój wyjątkowy wizerunek i kontrowersyjne działania. Jeśli chodzi o karierę, Don King reprezentował niektóre z największych nazwisk w boksie, w tym Muhammad Ali, Mike Tyson, George’a Foremana, Ewa Hollyfield, Larry’ego Holmesa, Julio Césara Cháveza, Andrzej Gołota, Felix Trinidad, Roy Jones Jr., i Marco Antonio Barrera. Był promotorem najsłynniejszych walk Muhammada Ali, „Rumble in the Jungle” i „Thrilla in Manila”.

Chociaż wielu pozostaje podzielonych co do jego wkładu w świat boksu, nie da się zaprzeczyć, że Don King wyrobił sobie imponujące nazwisko.

Wczesne życie

Don King urodził się 20 sierpnia 1931 roku w Cleveland w stanie Ohio. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na Kent State University, choć wkrótce ją porzucił. Podejrzewano, że wczesne zaangażowanie Kinga w zorganizowane sporty było podejrzane. Początkowo prowadził nielegalną działalność bukmacherską w piwnicy sklepu z płytami, ale działalność ta została przerwana, gdy King został skazany za morderstwo.

W więzieniu Don King większość czasu spędzał na czytaniu i samokształceniu. Ostatecznie King otrzyma pełne ułaskawienie za swoje zbrodnie – ale dopiero po wielu latach zwolnienia z więzienia. Liczne znane osobistości pisały listy do sądów w obronie króla, co niewątpliwie przyczyniło się do „oczyszczenia” jego wizerunku.

Po zwolnieniu Don King natychmiast rozpoczął karierę promotora boksu. Ważnym pierwszym krokiem na jego ścieżce kariery było przekonanie Mohammeda Alego do walki w akcji charytatywnej, która miała pomóc w zbiórce pieniędzy dla szpitala. Następnie założył spółkę z Donem Elbaumem. Elbaum miał wieloletnie doświadczenie jako promotor boksu i reprezentował już różnych odnoszących sukcesy bokserów.

Przełom

Przełom w karierze Dona Kinga nastąpił, gdy wynegocjował rekordową sumę 10 milionów dolarów na długo oczekiwaną rozgrywkę pomiędzy Georgem Foremanem i Mohammedem Alim w 1974 roku. Walka była promowana jako „The Rumble in the Jungle” i odbyła się w Zairze w Afryce. Jednym z powodów, dla których Don King mógł panować nad innymi rywalizującymi promotorami, był fakt, że udało mu się wynegocjować kwotę budżetu z rządem Zairu.

W 1975 roku King promował kolejną walkę Alego, tym razem przeciwko Chuck Wepner. Chociaż wielu zakładało, że Ali wygra z Wepnerem, słabszemu udało się powalić Alego. Na szczęście dla Alego i Kinga czeladnik został znokautowany w ostatnich sekundach walki.

Kolejnym ważnym osiągnięciem Kinga było promowanie walki Alego Joe Frazier. Don King nazwał to spotkanie „Thrillą w Manili” ze względu na jego lokalizację w stolicy Filipin.

Chociaż Mohammed Ali był głównym obiektem zainteresowania Dona Kinga, rozszerzył także swoją działalność, aby współpracować z wieloma innymi odnoszącymi sukcesy bokserami, takimi jak Larry Holmes, Salvador Sanchez, Roberto Duran, Mike Tyson, Wilfried Benitez i Alexis Arguello, między innymi. Trwało to przez wiele lat po przejściu Mohammeda Alego na emeryturę.

Don King Majątek i Wartość Netto
Don King Majątek i Wartość Netto

Zajęcia poza boksem

Oprócz boksu Don King zajmował się Michael Jackson Trasa Zwycięstwa. Kupił także gazetę pt Zadzwoń i napisz i przez wiele lat kierował nim jako redaktor.

Kiedy Don King prowadził nielegalną działalność bukmacherską, zamordował dwóch mężczyzn. W jednym przypadku King strzelił mężczyźnie w plecy, gdy ten próbował okraść jeden ze swoich podziemnych zakładów hazardowych. W drugim przypadku Don King zadeptał człowieka na śmierć, ponieważ był mu winien 600 dolarów. Mężczyzna był byłym pracownikiem King’s. Te dwa morderstwa miały miejsce w latach 1964–1967.

Sąd doszedł do wniosku, że pierwsze morderstwo, w którym King strzelił mężczyźnie w plecy, było zabójstwem uzasadnionym, ponieważ King został okradziony. Za drugie morderstwo, w którym King zadeptał swojego pracownika na śmierć, King został uznany winnym morderstwa drugiego stopnia. Później jednak zmieniono to na zabójstwo z nieumyślnego powodu, ponieważ uznano, że miało ono miejsce „w ferworze chwili”.

Don King został pozwany przez wielu bokserów. Mohammed Ali pozwał Kinga do sądu w 1982 r., utrzymując, że otrzymał zaniżone wynagrodzenie wynoszące 1,1 miliona dolarów. Sprawa została rozpatrzona poza sądem i uzyskała ugodę w wysokości 50 000 dolarów. Niektórzy sugerują, że Ali był w tym czasie wykorzystywany, ponieważ był w złym stanie zdrowia i psychicznego.

Larry Holmes stwierdził, że Don King oszukał go na 10 milionów dolarów z kiesy bojowej. Po pozwaniu Kinga bokser zgodził się na ugodę w wysokości 150 000 dolarów. Zgodził się także nie wypowiadać się publicznie negatywnie na temat Kinga.

Tima Witherspoona utrzymuje, że został oszukany i przekazał Kingowi i jego współpracownikom ponad 80% pieniędzy za walkę. To znacznie więcej, niż pozwala na to prawo. Oznaczało to, że Tim Witherspoon często oddawał ponad dwie trzecie wszystkiego, co zarobił w każdej walce, w tym opłaty karne i inne płatności, które powinny były zostać przekazane zawodnikowi. Witherspoon był również zmuszony trenować we własnej siłowni Kinga za opłatą, zamiast trenować gdzie indziej za darmo. Po pozwaniu Kinga na ponad 25 milionów dolarów ostatecznie ugodził się poza sądem na kwotę 1 miliona dolarów.

Mike Tyson również źle myślał o Donie Kingu. Tyson twierdził, że jego promotor oszukał go na miliony dolarów przez dziesięciolecia wspólnej pracy. Ostatecznie pozwał Kinga na 100 milionów dolarów i ugodził się na 14 milionów dolarów poza sądem.

Wielu innych bokserów w końcu przedstawiło podobne konta. Niektórzy nawet sugerowali, że King groził bokserom śmiercią lub poważnymi obrażeniami, jeśli nie podejmą określonych walk lub nie zrobią określonych rzeczy.

Zarzuca się, że Don King był aresztowany ponad 35 razy za różne przestępstwa.

Życie osobiste

Henrietta, żona Dona Kinga od 50 lat, zmarła 2 grudnia 2010 roku. Don ma troje dzieci, pięcioro wnucząt i troje prawnuków.

King był znany z organizowania rozdań indyków w każde Boże Narodzenie, podczas których rozdawał tysiące bezpłatnych indyków potrzebującym mieszkańcom Południowej Florydy.

Don King został wybrany do Gaming Hall of Fame w 2008 roku.

Don King Majątek: 150 milionów dolarów (600 milionów złoty)

Czytaj więcej: Majątek Roberta Lewandowskiego, Majątek Jewgienija Prigożyna